MAGAZÍN. TELEVÍZIA. OBCHOD.

Karel Ryl o reprezentácii ČR na MS v Petrohradě

0 822

Nejprve bych tě poprosil, jestli by ses nám nemohl krátce představit. Jak dlouho jsi u HZS a jak dlouho působíš v reprezentaci. Dostal ses k požárnímu sportu již v mládí, nebo jsi zkusil i jiné sporty, než ses dostal k požárnímu sportu? Jaké jsou tvoje další koníčky, kromě hasičiny?

Jmenuji se Karel Ryl a sloužím u HZS MSK stanice Ostrava Poruba od roku 2001. V reprezentaci jsem od roku 2003. Od roku 2004 mám tu čest reprezentovat ČR na každém mistrovství. Dřív, než jsem začal s PS, jsem chodil pravidelně do vzpírání v Bohumíně skoro 7 let. Můj další velký koníček je HFT neboli střelba na sklopné terče v přírodě ze vzduchové pušky.

Do Petrohradu ses určitě těšil, ale jaké jsi měl cíle na tomto mistrovství? A jakou disciplínou sis byl nejjistější?

Ano, do Petrohradu jsem se těšil. Trochu jsem měl obavy, jestli se nebude opakovat situace z MS v roce 2003 v Petrohradu, kdy jsem byl náhradník.

Cílem byla samozřejmě zlatá medaile z MS, ale bohužel si na ni musíme ještě počkat. Na MS jsem byl specialista na věž a požární útok. Na věži jsem si věřil a chtěl si dát osobák, který mám z roku 2009 13,58s. Letos, už jsem byl blízko, v Ostravě kdy jsem si zalezl 13,60s a pak v Hradci Králové. Řekl jsem si, dám ho na MS v Petrohradu. Jak to tak bývá, po dvou pokusech v Petrohradě jsem si řekl, tak zase příští rok. Škoda prvního pokusu, na druhý pokus jsem šel opatrně a tím jsem si pokazil zápich.

Líbila se ti organizace celého šampionátu v Petrohradě? Měl jsi na ni nějaké výtky a co ubytování?

Ohledně organizace v Petrohradě bylo vše v pořádku a nemám žádné výtky. Ubytování bylo trošku slabší, ale na druhou stranu, jeli jsme závodit a na přespání to bylo tak akorát. Konec konců měli to všichni stejné i domácí družstvo Rusů bydlelo na stejném patře.

Na věžích bylo v prvních pokusech více chyb, než jste jistě předpokládali. Bylo to způsobeno počasím, které v Petrohradě panovalo?

Velkou roli sehrála nervozita a zodpovědnost, proto se více chybuje na MS, než doma na závodech. Možná k tomu přispělo i počasí, ale chyby, které jsem udělal, nebyly z důvodu počasí nebo mokra, ale spíše nedokončení pohybů a technických chyb.

Po prvním dnu mistrovství jste byli na průběžném 3. místě v celkovém součtu. Cítili jste, že letos bude Rusko a Bělorusko ještě těžším soupeřem, než v minulých letech?

Vesměs to tak bývá každý rok. Snažíme se udržet za Ruskem, Běloruskem a Ukrajinou a nebýt nejhůře než 4. Tam se vždy pereme s Kazachstánem o čtvrté a páté místo. Letos byla trojka z důvodů, že nedojela Ukrajina. Bohužel nad těmito státy pořád ztrácíme na věžích, i kdyby nám to všem vyšlo a oni nic nepokazili, stejně na ně nemáme.

Druhý den byly na programu běhy na 100 m s překážkami. Čekali jste, že Kuba zopakuje vítězství z Korey a ještě vylepší národní rekord? Jaký ty máš pocit z této disciplíny a svých výkonů?

Na 100m jsme měli dvě želízka v ohni, které se mohli dostat do semifinále a to Kuba Pěkný, kterému se to povedlo a Pavel Krpec, který po prvním pokusu měl pěknou patnáctku. Čekalo se, jak dopadne jeho druhý pokus, bohužel Pavel po chybě na rozdělovači ve druhém pokusu čas nezlepšil. Kuba, i když měl natrénováno, tak se mu na 100m moc nedařilo. O to víc bylo pěkné, když se popral v semifinále o finále, kde ve finálovém rozběhu vyhrál a k tomu jako třešničku na dortu zlepšil český rekord.

Letos jsem stovku neběžel, protože jsem si minulý rok převrátil kotník za bariérou na štafetě MS v Kazachstánu a skoro ¾ roku jsem se s ním trápil.

První pokus štafet nedopadl vůbec dobře a neobešel se ani bez zranění. Jakubovi přejeme hodně zdaru v léčbě a ať je co nejdříve fit. Zapůsobilo toto zranění nějak na morálku družstva? Naděje jste vložili do juniorů, nakonec to vyšlo a další medaile byla doma. Co říkáš na tento úspěch?

Bylo nepříjemné vidět Kubu, jak spadl a poranil si koleno, o to víc, když se snažil dokončit svůj pokus v bolestech. Určitě takový pohled nikomu nic nepřidá. Vůbec jsem klukům nezáviděl, běžet s tím, že není první pokus a štafeta se musela zaběhnout v dobrém čase, který nám zajistil třetí místo.

Vůbec jsem neuvažoval nad tím, jestli jsou kluci junioři, byli jsme tam jako jeden tým a všichni dýchali za všechny. Výkonnostně měli kluci na MS a bylo by škoda, aby se nevyužil jejich um.

Výsledný čas v útocích vyšel “až” na 5. místo, jaký máš z tohoto výsledku pocit? Myslíš, že šlo udělat něco jinak? Nebo to byla shoda všech věcí, co se za předchozí dny událo (Zranění Jakuba, únava a nepřející počasí)?

Na útoky jsme si věřili, bohužel nám to nevyšlo podle představ. Jinak musím smeknout před útokem Kazachstánu, který měli fakt vymakaný. U nás v prvním pokusu nesedlo sání, trošku se musím přiznat, byl jsem moc opatrný a nešel jsem na sací jako na tréninku, tím jsem si to rozhodil. Na druhý pokus jsme šli s tím, že zlepšíme první pokus a urveme medaili. Škoda chyby, která se stala Pavlíkovi, ale je to sport a nejsme stroje. Dopadlo to, jak to dopadlo.

A na závěr ještě poslední otázka. Jak sis celkové mistrovství užil? Zúročil jsi svou přípravu za celou letošní sezónu?

Mistrovství jsem si užil, jen mně mrzí věže, na které jsem si po letošní sezóně věřil. Je to sport, někdy je člověk nahoře někdy zase dole. Pořád je co zlepšovat na příští sezónu a „votom to je“.

Moc ti děkuji za Tvůj čas a ať se ti v daří v požárním sportu, ale i v rodině a životě.

Děkuji a nápodobně. Karel Ryl.

Zdroj foto: Zdroj 1, Zdroj 2

Komentáre
Načítavam...