MAGAZÍN. TELEVÍZIA. OBCHOD.

Aký bol Slovenský Superpohár 2017 v Kútoch?

0 655

V sobotu sme sa konečne dočkali vyvrcholenia hasičskej sezóny na Slovensku. V Kútoch sa zo všetkých kútov Slovenska zišlo neuveriteľných 83 tímov z celej republiky s menami, ktoré znamenajú v hasičskom športe na Slovensku pojem. Všetci prišli zabojovať o titul neoficiálneho majstra Slovenska v hasičskom útoku.

Ja som sa zúčastnil Superpohára (ďalej len SSP) len ako divák. A tak ho aj budem v tejto recenzii posudzovať, ako nestranný fanúšik športu, ktorý si prišiel užiť vrchol sezóny s najlepšími z najlepších. Celkovo by sa celý SSP dal rozdeliť do niekoľkých bodov, ktoré boli jedny skvelé, jedny lepšie a jedny trochu slabšie. SSP ako celok na mne zanechal dobrý dojem a z Kútov som si odniesol skvelý zážitok, o ktorý sa postarali hlavne tímy svojimi výkonmi na trati.

Dlho nebolo jasné kto sa stane víťazom sobotného dňa a celkové poradie bolo otvorené do poslednej možnej chvíle. Taký napínavý SSP do posledného útoku som už dlho nevidel a rovnako to tak cítilo viacero ľudí, s ktorými som o tom hovoril. Potvrdzuje to aj spontánna radosť dievčat z Ihrišťa, ktoré sa tešili po poslednom ženskom útoku a do poslednej chvíle im bolo jasné, že ešte nie je vôbec vymalované.

Všetko sa začalo ešte dávno pred dátumom 14.10.2017

Tohtoročnému SSP predchádzalo skvele pripravené promo pred samotnou udalosťou čo mi prišlo ako veľké plus. Tento bod považujem za dôležitú súčasť športu, na ktorý okrem samotných športovcov chceme dostať aj fanúšikov, ktorý napríklad nevedia čo ich tam čaká a tak veľmi záleží na tom čo sa pred samotnou akciou dozvedia a čo ich na miesto konania priláka.

Samozrejme koľko ľudí, toľko chutí, no mne osobne sa veľmi páčila grafická stránka celej akcie. Ide o plagáty, video pozvánku, rôzne informačné obrázky ohľadom tipovačky atď. Túto vec majú skvele poriešenú aj v ZHL a bolo vidieť rukopis prenesený na SSP. Sociálne siete v dnešnej dobe, či už chceme alebo nie, tvoria obrovskú masu ľudí, ktorá tvorí veľkú časť či už športovcov alebo samotných fanúšikov a tak bolo veľkým pozitívom aká bola “komunikácia” zo strany organizátorov na Facebooku v samotnej udalosti.

Rovnako sa mi páčilo ohodnotenie tímov aj mimo víťazov. Mám na mysli losovanie o ceny počas celej súťaže. Bolo to určité spestrenie, ktoré určite aj potešilo.

Pripravenosť miesta konania bola kľúčová

Ďalším veľkým pozitívom bol prístup, akým si dali organizátori záležať na pripravenosti trate, bufetov a samotných priestorov celého areálu. Jediné čo organizátori nevedeli ovplyvniť bolo počasie, no aj to im zahralo do karát a tak sa mohlo bojovať o víťazstvo v ideálnych podmienkach. Na druhej strane aj keby pršalo, v hale za tribúnou boli pripravené dostatočne veľké priestory pre divákov a bolo myslené aj na detaily ako prenos na plátne priamo z trate.

Čo sa týka trate, tak samozrejme na ten počet tímov, ktorý v ten deň odbehol svoj pokus na prvej alebo druhej základni tak ten nápor myslím, že zvládla. Trať bola počas celého priebehu tvrdá, čomu veľmi pomohli hlavne vzduchom vyfukované hadice a tým pádom sa všetka voda do poslednej kvapky odviedla z trate. Samozrejme pri terčoch pred kobercami vznikali ku koncu súťaže nejaké miesta s blatom, no to bolo zapríčinené množstvom neplatných pokusov, kedy prúdari nestihli dobehnúť na svoje miesto. Rovnako to bolo aj pri základni kde končili koberce. Za tento fakt mohlo hlavne to, že každý jeden tím si svoju mašinu donesie na nejakom vozíku priamo k základni a keďže je to veľká váha väčšinou na tenkých kolesách tak to pri takom počte urobí svoje. Napriek týmto maličkostiam to bola od organizátorov skvelo pripravená časť včerajšieho dňa.

Veľký podiel na atmosfére na akcii má komentátor

Áno, táto téma sa už preprala na facebooku a na priznaniach hasičov, no ja by som chcel dodať jednu vec. Toho pána, ktorý bol na SSP ako komentátor osobne nepoznám a ani som ho doteraz nevidel a ani nepočul naživo. Patrí mu v prvom rade veľký rešpekt za to, že tam viac ako osem hodín dokázal stáť a hovoriť bez nejakej väčšej prestávky.

Na druhej strane však treba uznať, že na tak veľkú akciu asi nebol dostatočne pripravený. V Kútoch sa zišla špička slovenskej hasičskej scény. Boli to tímy, o ktorých sa dalo hovoriť minúty, o niektorých kľudne aj hodiny. No bohužiaľ nemal dostatočný všeobecný prehľad, čo zapríčinilo to, že okrem teoretických znalostí z papiera sme sa nedozvedeli v podstate nič.

Osobne ma trochu zarazilo pár poznámok v druhom kole na niektoré ženské tímy, ktoré úplne padnúť nemuseli. Po celom dni strávenom počúvaním komentáru pri frekvencii akou spomínal svoju pani manželku som začínal mať pocit, že ju poznám osobne.

Prístup samotných tímov a prístup rozhodcovského zboru

Celá súťaž odsýpala dobrým tempom a o to sa zapríčinili do veľkej miery aj tímy svojou disciplinovanosťou. Na priznaniach hasičov sa rozoberá z každej strany téma rozhodcov. Pre príklad pridávam dva statusy, v jednom konanie rozhodcov odsudzujú, v druhom naopak s ním súhlasia.

Chcel by som zverejnit jedno priznanie ohladom SSP 2017 v Kutoch, dakujem.V prvom rade sa chcem podakovat domacim…

Posted by Priznania Hasiči on 16. október 2017

 

Kritici a veľkí kritici boli a budú na každý SSP. Len by som ich chcel vidieť ako by oni takú veľkú udalosť…

Posted by Priznania Hasiči on 16. október 2017

 

Na tému rozhodcov by som dodal len toľko, že som sa na úvodnej porade veliteľov nezúčastnil, keďže som bol len divákom. Tým pádom neviem čo tam odznelo, preto by som nerád tvrdil niečo, čo mi nie je jasné. Myslím si však, že sa rozhodcovia rozhodovali v danej chvíli podľa svojho najlepšieho uváženia a nemali v úmysle nikomu uškodiť.

Na záver si aj napriek rôznej internetovej kritike myslím, že to bol vydarený Superpohár. Hlavne čo sa týka pripravenosti akcie. Veľká vďaka patrí každému kto sa pričinil o to, že sme mohli vidieť špičkové tímy z celého Slovenska na tomto mieste v jeden deň. Od kuchárok a kuchárov až k poslednému človeku, ktorý zhŕňal vodu z kobercov na základni.

Samozrejme sú veci, ktoré neboli TOP, no je tu priestor pre všetkých aby sa chytili príležitosti a napríklad o rok alebo o dva usporiadali väčší, lepší a honosnejší Slovenský Superpohár.

Zdroj foto: veronika283

Komentáre
Načítavam...