MAGAZÍN. TELEVÍZIA. OBCHOD.

Okresné kolá sa zmenili na územné, no inak všetko po starom

0 3 329

Tento rok je znova rokom postupovým, a tak sú jedným z vrcholov hasičskej sezóny MSR dobrovoľných hasičských zborov (možno dobrovoľných hasičských zborov obce, ale názov nie je až tak podstatný).

Okresné kolá sa zmenili na územné, no to je asi tak všetko čo sa za poslednú dobu zmenilo. Sám som sa zúčastnil za posledné roky ako súťažiaci viacerých týchto súťaží, niekedy skončili úspešne s vytúženým postupom a niekedy nie, no jediné čo sa mi vrylo do pamäte sú podmienky na týchto súťažiach (verte mi nebol to pekný pohľad). Kým väčšina tímov sa snaží postupom času nejak zlepšovať, tak podmienky v ktorých sa súťaží ostali za všetky tie roky, od čias kedy boli kanady najlepšou športovou obuvou, rovnaké. Veľakrát sa súťaží doslova na pokosených lúkach, kde sa ešte deň predtým pásol dobytok. A preto mi tak napadlo či má postup z takejto súťaže vlastne výpovednú hodnotu? Je čas dosiahnutý na takomto teréne relevantný?

Prečo sa územné kolo organizuje na lúke?

Zoberme si okres, je jedno aký, nech je aký chce a len teoretický, aby som nikomu nekrivdil. Je vážne nutné, aby daný územný výbor (snáď to píšem dobre) dal organizáciu tak dôležitej súťaže do obce kde je najvhodnejším miestom na organizáciu súťaže lúka? Áno čítate dobre, tak dôležitej súťaže. Predsa pre DPO SR by mali byť v teoretickej rovine najväčšou športovou udalosťou samotné MSR. Jednak sa konajú len každé dva roky čo by ich dôležitosť malo len posilniť a jednak by mali byť výkladnou skriňou DPO SR čo sa týka športu. Nemusíme rozoberať to či zásahová alebo športová stránka je dôležitejšia, o tom sa tu teraz vôbec nehovorí. Bavme sa v športovej rovine.

No ak by to tak bolo, tak by predsa nebolo možné, aby účastník MSR postupoval na vrcholné podujatie z pokosenej lúky. Znova opakujem, nie je záujmom tohto článku zhadzovať ktorékoľvek orgány DPO, je len na zamyslení prečo si niektorí ľudia sami kazia svoje dobré meno.

Ligy vs. DPO

Áno začneme o ligách. Je predsa zrejmé prečo sú divácky aj športovo atraktívne. Tu nejde vôbec o obtiahnuté legíny a tretry, ani o rozhodcov (čo je kapitola sama o sebe, ale nič proti). Len je na mieste sa zamyslieť, aký je v tom rozdiel. Základným rozdielom je samotná organizácia. Ak dvaja ľudia robia to isté, nie je to to isté. Lepší príklad už na túto vetu asi ani neexistuje. Kým v samotnej lige sa skupina ľudí snaží svoju záľubu podľa svojich možností skvalitňovať, tak na okresné kolo postačí aj pole. To je asi spôsob premýšľania niektorých ľudí, pretože inak mi to nejak nejde do hlavy. Alebo ak je niečo zlé tak to tak treba nechať? Spraví to niekto iný? No nespraví.

Áno, tento rok sa znova ako súťažiaci zúčastním postupového kola v našom okrese a pokúsime sa postúpiť na krajské kolo, kde je samotná organizácia z predošlých skúseností na oveľa vyššej úrovni. Niekde hlboko v kútiku duše dúfam, že sa pri štafete nebudem potkýnať o pšenicu a na útoku nebudem vo vode siahajúcej po kolená striekať na prázdne plechovky. Lebo potom rozdiel desatiny a ani sekundy nemá výpovednú hodnotu.

Aj z jednotlivých postupových kôl sa dá spraviť tú povestnú výkladnú skriňu, no je to vždy na samotných ľuďoch…

Obrázky použité v článku sú len ilustračné a nesmerujú na žiadne konkrétne osoby ani miesta.

Zdroj obrázkov: DHZ-Lúčka na FB

Komentáre
Načítavam...